Kripto varlık servis sağlayıcıları para aklama ve terörün finansmanını engellemekle yükümlü kuruluşlar arasına alındı Yazar Reuters – Mevzuat Haberleri

İSTANBUL, 3 Mayıs (Reuters) – Kripto varlık servis sağlayıcıları, kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek ile sorumlu kuruluşlar arasına eklenerek yükümlülük kapsamına alındı.

Resmi gazetede Cumartesi günü yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklikle hali hazırda bankalar, spor kulüpleri, sigorta şirketleri, sermaye piyasası kuruluşları gibi suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanını engellemekle yükümlü kuruluşlar arasına “kripto varlık servis sağlayıcıları” da eklendi.

Öte yandan kripto para mağdurlarının TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvurular nedeniyle komisyon Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruları iletti.

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre SPK, TBMM’ye gönderdiği yanıtta sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurum ve kurulun yetki alanında olmadığını belirtti.

SPK, kripto para veya varlıkların Türkiye’de yasal bir dayanağının bulunmadığı ve gerçekleştirilen işlemlerin herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığına da dikkat çekti.

Bu gelişmelerin ardından kripto varlık servis sağlayıcıları, kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek ile sorumlu kuruluşlar arasına eklenirken konu ayrıca Finansal İstikrar Komitesi’nde de takip ediliyor.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir Cevap Yazın