Yaşam tarzınız ve hipertansiyonunuz (bölüm 1)

Hipertansiyon, arterlerimizde kan basıncında sürekli bir artış ile karakterize kronik (uzun süreli) bir tıbbi durumdur. Bu nedenle yüksek tansiyon (HBP) olarak da adlandırılır. Sessiz katil denilen birçok literatürde buna rastlamış olabiliriz! Evet. Bu kesinlikle bir tane. Hiç kimse hayatının sonuna ulaşmak istemez, en azından bir sürü işin hala yerine getirilmediği, sözlerin söylenmediği ve özel insanların sevilmediği yaşta değil. Burası biraz riskli. Hipertansiyonu olan kişilerin% 50’den fazlası neye sahip olduklarını bile bilmiyor! Daha çok bir hain ile öğle ve akşam yemeği yiyen güvensiz bir kral ve gelecekte fark ettiğimiz gibi, daha da fazla hain gibi.

İşte tehlikede olanı anlamamıza yardımcı olacak bazı epidemiyolojik gerçekler.

Hipertansiyon genellikle iki tiptir. Birincil tip ve elbette ikincil tip. Ana tip, yaşam tarzı veya genetik yatkınlıkla ilişkili spesifik olmayan faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu faktörler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, sigara içmek, obezite, yüksek tuz alımı, yerleşik bir yaşam tarzı, depresyon ve hipertansiyonu olan toplam insan sayısının% 95’inden fazlasını oluşturur. Kalan% 5 kadarı, kronik böbrek hastalığı, hormonal dengesizlikler, doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik, vücuttaki en büyük arterin koarktasyonu, aort ve birinin veya her iki renal arter.

Neyse ki, hipertansiyon kolayca önlenebilen hastalıklardan biridir ve daha sonra doğru tedavi, önleyici tedbirler ve yönetim stratejileri iyi kullanılmaktadır. Bu, hipertansif durumunuzu bulmanın aslında bir yolu olduğu anlamına gelir. Bu aslında, ama aslında, kan basıncı sıklıkla kontrol edilir. Hipertansiyon, kontrol edilmezse, aşağıdakilerden herhangi birine neden olabilir:

1. Koroner kalp hastalığı; kalbe besin ve kan sağlayan kan damarı hastalığı

2. Kalp yetmezliği

3. İnme

4. Körlük

5. Kronik böbrek hastalığı

6. Periferik damar hastalığı

7. Çoklu organ yetmezliği

8. Ölüm

Yaşam tarzımı neden keşfetmeliyim?

Tuzdan çok hoşlananlarla başlayacağım, hatta meşrubatlarımızı, içme suyumuzu ve banyo suyumuzu bile tuzluyoruz. Nijerya’da, birkaç yıl önce insanlara tuzlu su kolanını çiğnemeyi ve tuzlu su banyosu almayı öneren birkaç küfür fikrinin ortaya çıktığı Ebola virüsü salgını düşüncesine geri dönmeliydim. Umarım birçok insanın bu eylemden salgının kendisinden çok öldüğünü biliyoruz.

Vücuttaki tuzun normal ve en çarpıcı işareti, olabildiğince fazla su almaktır. Bu nedenle, kan damarlarını emer ve sıvı ile aşırı yüklenmesini sağlar. Buna yanıt olarak kalp, döngü boyunca pompalaması gereken hacimdeki gereksiz artışı telafi etmek için fazla çalışmaya başlar. Ne olduğunu bilmeden önce, kalp pes etmeye başlar, sonunda strese yol açar.

Sıradaki sigara içmek. Bu çok kötü ve tıbbi önemi hipertansiyonun ötesine geçiyor. Bu, koroner kalp hastalığının gelişimi için tek en önemli faktördür. Sigara içmek uzun vadede hipertansiyon gelişme riskini önemli ölçüde artırır. Yakın akrabası Alkol de yaşam tarzı hastalıkları dünyasında önemli bir oyuncu. Bunlardan biri kullanılarak elde edilen hipertansiyon, alkol ve sigara kombinasyonundan bahsetmemek için çok iyi değildir. Eriha’nın büyük duvarının nasıl yeniden çöktüğünü hayal edebiliyorum.

Bunun, suçlunun neredeyse herkes olduğu çok yaygın bir durum olduğunu da belirtmek gerekir. Bu bir alıştırma. Standart yaklaşım, her gün haftada en az 3 gün en az 30 dakika antrenman yapmanız gerektiğidir. Bu, gitmenize izin verilen minimumdur. Egzersiz, kalbinizin işlevlerini geliştirmesine yardımcı olur ve artan iş yüküyle başa çıkmasına izin verir, ancak her durumda, kan hacminizi aşırı yükleyen çok fazla tuz veya başka bir madde alabilirsiniz. Ayrıca kalp atış hızınız artar ve kan daha hızlı akar. Bunlar ve egzersizin vücudunuz üzerindeki birçok büyük etkisi.

Hipertansiyon ve obezite arasında ciddi bir ilişki vardır. Obezitesi olan kişiler genellikle karbonhidrat, protein ve lipit metabolizması bozukluklarına sahiptir. Bu nedenle, genellikle diyabet için güçlü bir eğilime sahiptirler ve kanda yeterince kullanılmayan yüksek seviyede glikoz, kandaki tuz kadar zararlıdır. Kötü lipitler genellikle arterlerinin duvarlarında birikir, böylece çaplarını azaltır ve içindeki kan akışını sınırlar. Bu obez hipertansiyonun nedenlerinden biridir; kan damarlarının periferik direncinde artış.

Ve son olarak, sağlık makalenizdeki bu bölümde, gördüğümüz şeyin ne yediğinizi söylemek yeterli olacaktır. Bu konuda çok konuşmaya gerek yok. İyi ye, akıllı ye ve doğru ye!

Bir cevap yazın